Light of wavelength 450 nm shines on a soap bubble film (n = 1.46). For what soap film thickness, other than the minimum thickness, will constructive interference occur?
a. 771 nm
b. 154 nm
c. 493 nm
d. 231 nm
e. 462 nm
d
You might also like to view...
An electron is released from rest at a distance of 9.00 cm from a proton. If the proton is held in place, how fast will the electron be moving when it is 3.00 cm from the proton?
(mel = 9.11 × 10-31 kg, e = 1.60 × 10-19 C, k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2) A) 75.0 m/s B) 106 m/s C) 130 m/s D) 1.06 × 103 m/s E) 4.64 × 105 m/s
A 30-?F capacitor is charged to 80 V and then connected across an initially uncharged capacitor of unknown capacitance C. If the final potential difference across the 30-?F capacitor is 20 V, determine C.
A. 60 ?F B. 75 ?F C. 45 ?F D. 90 ?F E. 24 ?F
A transformer is to be used to step down voltage from an alternating current source from 220 V to 110 V. If the primary has 120 turns, then the number of turns in the secondary is
A. 2. B. 720. C. 1320. D. 240. E. 60.
This diagram shows the approximate depths to which different wavelengths of light penetrate Earth's atmosphere. Why does it show an airplane?
A) Much of the infrared spectrum can be observed from an airplane that flies above most clouds. B) Airplanes are useful for astronomical observations at all wavelengths of light that do not reach the ground. C) Telescopes on airplanes are better than telescopes on the ground for both visible-light and infrared observations. D) The airplane is just decorative, indicating that astronomers use airplanes to fly to ground-based observatories.