Sheddon Industries produces two products. The products' identified costs are as follows: Product AProduct BDirect materials$21,000? $16,000? Direct labor 15,000? 25,000? The company's overhead costs of $55,000 are allocated based on direct labor cost. Assume 5000 units of product A and 6000 units of Product B are produced. What is the cost per unit for product B? (Do not round intermediate calculations.)
A. $12.56
B. $14.56
C. $14.19
D. None of the answers are correct.
Answer: A
You might also like to view...
Although sexually-oriented ads attract attention, brand recall for ads using a sex appeal is lower than ads using some other type of appeal
Indicate whether the statement is true or false
The marketing mix strategy involves tactics with respect to the product, price, promotion, and service
Indicate whether the statement is true or false
Which of the following is a disadvantage of online marketing research?
A) Internet surveys are heavily affected by interviewer bias. B) A researcher cannot ask follow-up questions. C) It is hard to target lower incidence populations. D) Online data collections are typically expensive.
______ is the alteration of existing work routines and strategies that affect the whole organization.
a. Organizational change b. Incremental change c. Structure change d. Discontinuous change