A = 80,000(A/P,10%,5) + 80,000 = 80,000(0.26380) + 80,000 = $101,104

What will be an ideal response?


A = 80,000(A/P,10%,5) + 80,000
= 80,000(0.26380) + 80,000
= $101,104

Trades & Technology

You might also like to view...

____ money is a good faith sum of money given to bind a contract.

A. Stake B. Insurance C. Earnest D. Binding

Trades & Technology

Assuming ideal gas behavior, determine the mass of each gas listed below, if the gas occupies 0.5 ft3, at 100 psi and 540 R:

(a) hydrogen, (b) methane, (c) nitrogen, (d) argon (e) carbon dioxide Given: V = 0.5 ft3; P = 100 psi; T = 540 R What will be an ideal response?

Trades & Technology

An injector pressure drop test is being discussed. Technician A always uses a special service tool to pulse fuel injectors. Technician B says that the injector for each cylinder should only be flow tested four times without starting the engine. Which technician is correct?

A) Technician A only B) Technician B only C) Both technicians D) Neither technician

Trades & Technology

Professionals always find shortcuts when trying to get the repair done.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Trades & Technology