Solve the problem.If a rock falls from a height of 30 meters on Earth, the height H (in meters) after x seconds is approximately
What is the height of the rock when x = 1.5 seconds? Round to the nearest hundredth, if necessary.
A. 22.65 m
B. 18.98 m
C. 19.2 m
D. 41.03 m
Answer: B
You might also like to view...
Use the graph to solve the problem.The graph depicts a relationship between scores achieved on an unspecified standardized test and family income. Find the rate of change of test scores with respect to family income.
A. 4 points per thousand dollars
B. points per thousand dollars
C. 20 points per thousand dollars
D. points per thousand dollars
Write in logarithmic form.72 = 49
A. log2 49 = 7 B. log7 2 = 49 C. log49 7 = 2 D. log7 49 = 2
Combine.15 +
-
A. 13
B. 14
C. 12
D. 15
Solve the linear inequality. Express the solution using set-builder notation and interval notation. Graph the solution set.42x + 30 > 6(6x + 8)
A. {x|x ? 3}; [3, ?)
B. {x|x > 3}; (3, ?)
C. {x|x < 3}; (-?, 3)
D. {x|x ? 3}; (-?, 3]