An electron is released from rest at a distance of 9.00 cm from a fixed proton. How fast will the electron be moving when it is 3.00 cm from the proton?
(k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2, e = 1.60 × 10-19 C, melectron = 9.11 × 10-31 kg, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
A) 75.0 m/s
B) 106 m/s
C) 130 m/s
D) 1.06 × 103 m/s
E) 4.64 × 105 m/s
B
You might also like to view...
A 2.0-kg object has a velocity of m/s at t = 0. A constant resultant force of
then acts on the object for 3.0 s. What is the magnitude of the object's velocity at the end of the 3.0-s interval?
A. 9.2 m/s B. 6.3 m/s C. 8.2 m/s D. 7.2 m/s E. 7.7 m/s
For all paths of Earth satellites, one focus of the path is
A) the location from which the satellite was launched. B) Earth's center. C) the Sun's center. D) need more information
A multiple slit diffraction grating has a slit separation of 2.00 × 10^-6 m. Find the wavelength of the monochromatic light that will have its second order (m = 2) bright fringe diffracted through an angle of 43.4°. (1 nm = 10-9 m)
a. 616 nm c. 687 nm b. 500 nm d. 120 nm
Some of Jupiter's smaller outer moons have retrograde orbits, indicating capture occurred
Indicate whether the statement is true or false