P = 190,000(P/F,4%,4) + 120,000(P/F,4%,8) = 190,000(0.8548) + 120,000(0.7307) = $250,096

What will be an ideal response?


F = 18,000(F/P,12%,4) + 26,000(F/P,12%,3) + 42,000(F/P,12%,2)
= 18,000(1.5735) + 26,000(1.4049) + 42,000(1.2544)
= $117,535

Trades & Technology

You might also like to view...

Running your words together because you speak too fast is an element of:

a. bad articulation b. monotone c. creating excitement during a speech d. persuasive speech

Trades & Technology

The route that a pollutant takes to enter a building or area is called:

A) Point of genesis. B) An entry route. C) The point of origination. D) A pathway.

Trades & Technology

Where are adhesives used?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

To be effective, the time constant of the ____________________ (inner, outer) loop of a cascade system should always be 3 to 10 times faster than the time constant of the ____________________ (inner, outer) loop.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology