Refer to the table at right. If the price of the product is? $1.50, and the marginal factor cost of an additional unit of an input is? $105, how many units of labor should be? hired?

A. 12
B. 11
C. 14
D. 13


Ans: D. 13

The firm hires at VMPP=MFC
MFC=marginal factor cost =additional input cost=105
marginal product of n th worker =total output of n workers - total output of n-1 workers
MPP(n)=TPP(n)-TPP(n-1)
MPP(11)=600-500=100
MPP(12)=690-600=90 and so on
VMPP=MPP*price
VMPP(11)=100*1.5=150
VMPP(12)=90*1.5=135 and so on

Economics

You might also like to view...

Explain how a government budget deficit might crowd out private investment

What will be an ideal response?

Economics

The objects that we use as money today are

A) checks and credit cards. B) currency and checks. C) currency and deposits. D) deposits and checks. E) currency, deposits, and gold.

Economics

Which of the following describes an individual’s labor supply curve when the desire for more free time is stronger than the desire for more wage-related income?

a. U-shaped b. backward bending c. upward sloping d. downward sloping

Economics

________: policies that lead to an increase in aggregate demand which result in both output and the general price level rising

Fill in the blank(s) with correct word

Economics