A proton with a kinetic energy of 0.20 keV follows a circular path in a region where the magnetic field is uniform and has a magnitude of 60 mT. What is the radius of this path?
a. 4.1 cm
b. 2.9 cm
c. 3.4 cm
d. 5.1 cm
e. 2.4 cm
c
You might also like to view...
Discuss what you see viewing a distant street light through a thin curtain (at night)
What will be an ideal response?
A light ray in air strikes a glass surface with an angle of incidence of The angle of refraction in the glass is
What is the index of refraction of the glass?
A. 1.67 B. 1.55 C. 1.52 D. 1.46 E. 1.24
An electron is released from rest at a distance of 9.00 cm from a proton. If the proton is held in place, how fast will the electron be moving
when it is 3.00 cm from the proton? (mel = 9.11 x 10-31 kg, e = 1.60 × 10-19 C, k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2) A) 75.0 m/s B) 106 m/s C) 130 m/s D) 1.06 × 103 m/s E) 4.64 × 105 m/s
A metallic coin is given a positive electric charge. Its mass:
1.increases measurably. 2.increases by an amount too small to measure directly. 3.remains unchanged. 4.decreases by an amount too small to measure directly. 5.decreases measurably.