Before starting two jobs, a shop has an inventory of ten 13.0-foot lengths of flat stock. The first job requires 30% of the inventory. The second job requires 25% of the inventory remaining after the first job. How many feet of flat stock remain in inventory at the end of the second job?
What will be an ideal response?
10 x 0.30 = 310 -3 = 7 remaining7 x 0.25 = 1.757 - 1.75 = 5.255.25 x 13 = 68.25 feet
You might also like to view...
A flow switch is a device that can be inserted in a pipe so that when liquid or air flows against a part of the device called a ____, a switch is activated.
a. pilot tube b. Bourdon tube c. bulb d. paddle
Recirculating steel balls are used in most conventional steering gears because they ________
A) Keep the steering wheel centered B) Provide for a variable ratio C) Reduce friction D) Help provide feedback to the driver regarding the road surface
Maintenance activities within the hub assembly may include activation or verification of the emergency pitch system.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Provide five reasons why you would tint a paint color.
What will be an ideal response?