Light is refracted through a diamond. If the angle of incidence is 30°, and the angle of refraction is 12°, what is the index of refraction?
a. 1.3
b. 2.4
c. 2.6
d. 1.8
e. 0.4
b
You might also like to view...
An 18.0 pm wavelength photon is scattered by a stationary electron through an angle of 120°
What is the wavelength of the scattered photon? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s) A) 22.9 pm B) 21.6 pm C) 20.4 pm D) 19.2 pm E) 24.1 pm
Monochromatic laser light of frequency 5.20 × 1014 Hz is shown on a pair of thin parallel slits, and the pattern is viewed on a screen 1.20 m away
The fifth bright fringes (not counting the central fringe) occur at ±2.12 cm on either side of the central bright fringe. The entire apparatus is now immersed in a transparent liquid. When the experiment is repeated, the fifth bright fringes now occur at ±1.43 cm from the central bright fringe. (c = 3.00 × 108 m/s) (a) How far apart are the slits? (b) What is the index of refraction of the liquid?
A gray opaque surface has an emissivity of 0.8 at 400ºF. Determine the radiosity if it is irradiated at 1000 Btu/hr?ft^2.
What will be an ideal response?
Components: A vector has components Ax = 12.0 m and Ay = 5.00 m.(a) What is the angle that vector
makes with the +x-axis?(b) What is the magnitude of vector
?
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).