A coil is wrapped with 300 turns of wire on the perimeter of a square frame (side length = 20 cm). Each turn has the same area as the frame, and the total resistance of the coil is 1.5 ?. A uniform magnetic field perpendicular to the plane of the coil changes in magnitude at a constant rate from 0.50 T to 0.90 T in 2.0 s. What is the magnitude of the induced emf in the coil while the field is changing?
A. 2.4 V
B. 1.6 V
C. 3.2 V
D. 4.0 V
E. 8.4 V
Answer: A
You might also like to view...
For the typical "household ac voltage" of 120 V, what is the amplitude of the emf?
A. 120 V B. 240 V C. 60.0 V D. 170 V E. 330 V
Newton's Second Law in 1 Dimension: The figure shows an object's acceleration-versus-force graph. What is the mass of this object?
A. 2.5 g B. 1.6 g C. 630 g D. 400,000 g
A mass is oscillating on a spring with a period of 4.60 s. At t = 0 s the mass has zero speed and is at x = 8.30 cm. What is its speed at t = 2.50 s?
A) 10.9 cm/s B) 3.06 cm/s C) 3.32 cm/s D) 1.80 cm/s E) 0 cm/s
Three long, straight, parallel wires each carry a current of 10 A in the positive x direction. If the distance between each wire and the other two is 10 cm, what is the magnitude of the magnetic force on a 20-cm length of either of the wires?
a. 57 ?N b. 40 ?N c. 69 ?N d. 50 ?N e. 20 ?N