A stainless steel pin fin 5-cm-long, 6-mm-OD, extends from a flat plate into a 175 m/s air stream as shown in the sketch. Estimate (a) the average heat transfer coefficient between air and the fin. (b) the temperature at the end of the fin. (c) the rate of heat flow from the fin with glycerol at 20°C flowing over the fin at 2 m/s. The plate temperature is 50°C.
GIVEN
• A stainless steel pin fin in an air stream
• Pin length (L) = 5 cm = 0.05 m
• Pin diameter (D) = 6 mm = 0.006 m
• Glycerol velocity (U?) = 2 m/s
• Glycerol temperature (T?) = 20°C
• Plate temperature (Tp) = 50°C FIND
(a) The average heat transfer coefficient ( h c) (b) The temperature of the end of the fin (TL) (c) The rate of heat flow from the fin (qf) ASSUMPTIONS
• Steady state
• Turbulence in the glycerol approaching the fin is low
• Radiative heat transfer is negligible
• Steel is type 304
• Steel properties are uniform
• Variation of the thermal properties of glycerol and steel with temperature is negligible
PROPERTIES AND CONSTANTS
Thermal conductivity (k) = 0.285 W/(m K) Kinematic viscosity (?) = 1175 × 10–6 m2/s Prandtl number (Pr) = 12,609 for type 304 stainless steel ks = 14.4 W/(m K) at 20°C
(a) The Reynolds number is
Therefore, Equation may be used. (Note that Pr/Prs = 1)
(b) for a fin of uniform cross-section with convection at the tip, the temperature
distribution is
The tip temperature is practically the same as the ambient temperature.
(c) The rate of heat transfer,
COMMENTS
These results should be considered an estimate due to uncertainty in the air properties.
Also, due to the presence of the surface from which the fin protrudes, the flow is not uniform as
assumed therefore, the heat transfer coefficient may vary.
You might also like to view...
A ten-loop coil having an area of 0.23 m2 and a very large resistance is in a 0.047-T uniform magnetic field oriented so that the maximum flux goes through the coil
The coil is then rotated so that the flux through it goes to zero in 0.34 s. What is the magnitude of the average emf induced in the coil during the 0.34 s? A) 0.0032 V B) 0.00 V C) 0.032 V D) 0.32 V E) 1.0 V
It takes less and less time to fuse heavier and heavier elements inside a high mass star
Indicate whether the statement is true or false
Amateur astronomers are able to detect extrasolar planets with backyard telescopes using the transit method
Indicate whether the statement is true or false
The oxygen atoms in Earth's atmosphere were created
A. during the formation of the Earth. B. by nuclear fusion in massive stars. C. when atoms first formed, about half a million years after the beginning of the universe. D. during the Big Bang.