The amount of each board left exposed to the weather is called the ____ of the siding.
A. batten
B. course
C. exposure
D. pattern
Answer: C
You might also like to view...
At 250 psi, water has vf = 0.01865 ft3/lbm and vg = 1.845 ft3/lbm. A saturated mixture of water at 250 psi has a quality of 0.71.
(a) Determine the specific volume of the water. (b) If the water occupies a volume of 10 ft3, determine the mass of the water. Given: vf = 0.01865 ft3/lbm; vg = 1.845 ft3/lbm; x = 0.71 What will be an ideal response?What will be an ideal response?
Air has a pressure of 200 kPa, and occupies a volume of 0.25 m3. Determine the mass of the air present, assuming ideal gas behavior, for air temperatures of
(a) 25°C (b) 100°C (c) 250°C (d) 500°C Given: P = 200 kPa; V = 0.25 m3 What will be an ideal response?
Explain why the filler rod end must be kept inside the protective zone.
What will be an ideal response?
Define the following refrigerant acronyms:HFCHCCFCHCFC
What will be an ideal response?