An office supply store open 5 days a week must determine the best inventory policy for boxes of copier paper. Weekly demand is nearly constant at 250 boxes and when orders are placed, then entire shipment arrives at once. The cost per box is $22 and the inventory holding cost is 30%. Orders are placed at a cost of $40 each, including preparation time and communication charges, and the lead time
is 2 days.
a. Find the optimal order quantity.
b. What is the reorder point?
c. How often should an order be placed?
d. What is the cycle time?
a. Q* = 397
b. TC = .5(397)(6.6) + (13000/397)(40) = 2620
c. r = 100
d. Cycle = 7.94 days
You might also like to view...
Why should firms avoid too much democratization of innovation?
What will be an ideal response?
An auditor assesses control risk because it:
A. provides assurance that the auditor's materiality levels are appropriate. B. indicates to the auditor where inherent risk may be the greatest. C. is relevant to the auditor's understanding of the control environment. D. affects the level of detection risk that the auditor may accept.
How to demonstrate the HR programme and activities value chain?
What will be an ideal response?
Under the civil law system, adversaries initiate and conduct litigation
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false